Ray Charles                                               Karolína Chalupová, 12. 1. 2011

 

(1930 – 2004) byl geniální slepý černošský klavírista, altsaxofonista, zpěvák a skladatel jazzu, blues, soulu a rhytm and blues. Ve své tvorbě vycházel z černošského gospelu.

 

Narodil se 23. září 1930 v Georgii jako Ray Charles Robinson, ale vyrůstal už v Greenville na Floridě se svou matkou Arethou a mladším bratrem Georgem. Celý život se pokoušel vypořádat s tragickými událostmi svého dětství, ale to se mu nikdy úplně nepovedlo: vyrůstal totiž v těch nejskromnějších podmínkách – uprostřed hospodářské krize a v rasisticky orientované společnosti. Když bylo Charlesovi pět let, utopil se jeho mladší bratr George – hráli na schovávanou a George spadl do vědra na prádlo. Poté začal Ray ztrácet zrak a v sedmi letech oslepl úplně. Když mu bylo patnáct let, zemřela i jeho matka Aretha.

Už jako malý však v sobě objevil lásku k hudbě – jeho učitelem se stal jistý Wylie Pitman. Jeho obrovský talent se brzy projevil a Ray Charles začal v šestnácti letech vystupovat – nejdříve s bělošskou country kapelou Play Boys na Floridě, potom v Sattlu se skupinou Maxim Trio, kterou sám sestavil.Roku 1949 si zkrátil jméno na Ray Charles a nahrál první singl, který se jmenuje Confession. Téhož roku si ho všimla nahrávací společnost Swingtime Record a nabídla mu práci. Roku 1951 s ní nahrál první hity, jako například Baby Let me Hold Your Hand. Ještě téhož roku ale od společnosti odešel, aniž by měl nějaké jiné angažmá, a začal být závislý na heroinu – a odvykací kúru úspěšně absolvoval až v roce 1965. Ještě roku 1951 se oženil s Eileen Williamsovou, ale o rok později se s ní rozvedl.

V roce 1952 mu nabídla smlouvu Atlantic Record. Zlomový rok v jeho životě nastal roku 1955 - nahrál opravdový hit I Got a Woman, který odstartoval jeho úspěšnou padesát let trvající kariéru, a oženil se s Dellou Beatrice Howardovou, se kterou měl později tři syny. Ovšem jeho životem prošlo mnoho jiných žen a on se stal otcem celkem dvanácti dětí. Za svůj styl byl některými pokládán za satnistu a jednou musel dokonce kvůli vpádu rozzuřených křesťanů přerušit vystoupení. Později se jeho kapela přejmenovala na Raletts a roku 1959 přišly hned dva hity v lednu Georgia on My Mind a v srpnu What I say. (K písni Georgia on My Mind se váže zajímavá historie. Abychom pochopili její kouzlo, musíme si nejdříve uvědomit, že Ray Charles se v Georgii narodil. Roku 1961 tady ale odmítl vystoupit před rasistickým publikem a vláda Gorgie mu zakázala v této zemi nadále vystupovat. Roku 1979 se ale dočkal veřejné omluvy a jeho verze písně Georgia on My Mind se stala v Georgii státní hymnou.)        

Z dosud nezmíněných písní jsou pravdu známé například Hit the Road Jack nebo I Can’t Stop Loving You. Během své kariéry získal dvanáct cen Grammy. Vystupoval po celém světě a v roce 1982 vystoupil s obrovským úspěchem v pražské Lucerně. Zemřel 10. června 2004 v Kalifornii ve věku 73 let na následky onemocnění jater. Byl o něm natočen film Ray, ve kterém ho ztvárnil herec Jamie Foxx. Ray Charles se na natáčení filmu aktivně podílel, ale zemřel tři měsíce před jeho uvedením do kin.  

Jakožto jeden z nejúspěšnějších umělců dvacátého století má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a navzdory svému pohnutému životnímu osudu zůstal vždycky optimistický. Tenhle optimismus čiší i z jeho písniček, které jsem si dneska při psaní referátu moc ráda poslechla i já.