Emil František Burian

Emil František Burian se narodil 11. června 1904 v Plzni a zemřel 9. srpna 1959 v Praze. Byl to český básník, zpěvák, herec, hudebník, hudební skladatel, dramaturg, dramatik a také režisér.

Narodil se v Plzni, kde se jeho otec Emil Burian živil jako pěvec. Studoval na smíchovském gymnáziu v Praze, poté se dostal na konzervatoř do mistrovské školy. Jeho manželka se jmenovala Zuzana Kočová. Měl syna Jana a dceru Kateřinu.

E. F. Burian byl členem levicové literární skupiny Devětsilu. V letech 1926Osvobozeným divadlem, odkud později odešel i s Jiřím Frejkou a společně založili vlastní divadlo Da-Da. Dále spolupracoval se scénou Moderní studio. V roce 1923 (v devatenácti letech) vstoupil do KSČ. Roku 1927 založil hudebně recitační soubor Voiceband.–1927 spolupracoval s

Koncem roku 1933 založil divadlo D 34, kde uskutečňoval svůj program politicky vyhraněného levicového divadla – každý rok název divadla posouval o jedno číslo (v roce 1935 se tedy jmenovalo D 35 a tak dále až do D 41).

V roce 1941 byl zatčen a celý zbytek druhé světové války prožil v koncentračních táborech. Pracoval v továrně s válečnou výrobou a ve volném čase se podílel na organizaci ilegálních kulturních pořadů pro vězně. 3. května 1945 se mu podařilo zachránit se z lodi Cap Arcona po útoku britského královského letectva RAF.

Po válce založil ještě divadlo D 46 a D 47, řídil ještě tři brněnské scény a karlínskou operetu, které byly sdruženy do tzv. Družstva divadla práce. Po roce 1948 působil jako poslanec poúnorového Národního shromáždění.

Roku 1951 hrozil zánik jeho divadla D 51, proto ho převedl do svazku Československé armády a to se pak stalo Armádním uměleckým divadlem. V roce 1955 z armády odešel a toto divadlo přejmenoval opět na D 34. V roce 1954 byl jmenován národním umělcem.

Zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve státním sanatoriu na otravu jater.

Dílo

Jeho dílo bylo ovlivněno dadaismem, futurismem a poetismem a je silně levicové. Přesto především svou divadelní tvorbou pozitivně ovlivnil celé moderní české divadlo.

 

Divadelní režie

 

Filmová hudba

Opery

  • Mastičkář
  • Bubu z Montparnassu
  • Maryša
  • Opera z pouti - 1956

Knihy

  • Černošské tance
  • O nové divadlo
  • Zameťte jeviště
  • Jazz – vznik jazzu, nástroje, orchestrace – vydáno v roce 1928

Dále napsal celou řadu koncertních skladeb.