R. A. DVORSKÝ

 

Rudolf Antonín Dvorský, vlastním jménem Rudolf Antonín 18991966) byl český hudební skladatel, kapelník, klavírista, zpěvák, herec a nakladatel.

Mládí

Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1899. Zde také absolvoval obchodní školu. V šestnácti letech napsal své první skladby.

odešel do Prahy a pracoval jako redaktor v hudebním nakladatelství Josef Springer. Vystupoval v kabaretu Červená sedma. Měl vlastní hudební pořad v Československém rozhlasu, kde hrál na klavír a zpíval s doprovodem houslisty Františka Cinka a D. Alexe na banjo.

Melody Boys

V souboru Františka Cinka - Melody Makers. V roce 1929 pak založil vlastní orchestr Melody Boys. Orchestr měl velmi široký záběr, většina jeho členů ovládala několik hudebních nástrojů. V jeho repertoáru se nacházely lidové písně, tanga, swing i jazz. Vysíláno Československým rozhlasem. Orchestr také nahrával filmovou hudbu.

Nakladatel

Založil vlastní hudební nakladatelství. Soustředil se na vydávání moderní taneční hudby. Dostal ho na špičkovou úroveň. Těžkou ránou byla nečekaná smrt jeho syna Miroslava v roce 1947, který měl nakladatelství převzít. Nakladatelství bylo znárodněno.

Šedesátá léta

Po propuštění z vězení se opět věnoval skládání. V roce 1959 byla se jeho píseň Ráno a večer umístila na třetím místě v tehdy populární soutěži Hledáme písničku pro všední den. Píseň Jipi-jou se později umístila na prvním místě v soutěži Písničky na zítra. Píseň Pohádka o konvalinkách se v roce 1967 stala nejprodávanějším gramohitem.

V roce 1965 mohl znovu veřejně vystupovat. Společně s Hanou Vítovou, Jaroslavem Vojtou, Janem Pixou a Otto Kinským vystupoval v pásmu 'Utíká to, utíká'.