Rihanna

 

 

            Tato zpěvačka se narodila 20.2.1988 ve městě Saint Michael na ostrově Barbados. Má dva mladší bratry, otce z Barbadosu a matku z Guyany. Kromě zpívání se ještě věnuje modelingu, propaguje různé značky a zahrála si už i menší roli ve filmu. Se zpěvem začala už na základní škole, kde založila spolu s dalšími dvěma kamarádkami hudební trio. Když jí bylo 15 let, jeden z jejích přátel ji představil producentovi Evanu Rogersovi, který byl s manželkou na Barbadosu na dovolené. Evan Rogers a jeho kolega Carl Stunken pomohli Rihanně nahrát    vlastní písně a rozeslali je do několika nahrávacích společností. Jedna z nahrávek zaujala Jay-Zho a ten s ní podepsal smlouvu u jeho nahrávací společnosti Def Jam Recordings.

            V roce 2005 vydala její debutové album nazvané Music of the Sun. První singl z tohoto alba, Pon de Replay, se dostal na přední příčky světových hitparád. V rámci propagace svého alba se vydala na turné jako předskokanka Gwen Stefani. R. 2006 poměrně brzy po svém prvním albu vydala druhé s názvem A girl like me. Zde sklidili úspěch v hitparádách čtyři vydané hity. R. 2007 vydala své dosud nejúspěšnější album, co se ocenění týče – Good girl gone bad. Hned první hit Umbrella, ve kterém se objevuje i Jay-Z, opanoval první místo britské hitparády na 10 týdnů. R. 2009 se zrodilo další album s názvem Rated R a aktuálně vydané je album Loud.

            Obecně asi nelze říci, že její texty mají nějaký hlubší význam. Ovšem v jednotlivých písních se objevují Rihanniny osobní prožitky. Např. písnička Love the way you lie, kterou zpívá s Eminemem, má být zaměřená proti domácímu násilí. Zde ukazuje svůj postoj, protože byla fyzicky napadena svým bývalým přítel Chisem Brownem. Nebo v písni Unfaithful zpívá o svém špatném svědomí, protože podvádí manžela.

            Čím mě zaujala? Jednoduše hezkými melodiemi a nevšedním hlasem.

 

Alba:

r.2005 Music of the Sun – Pon de Replay

r.2006 A Girl Like Me – SOS, Unfaithful, We Ride, Break it off

r.2007 Good Girl Gone Bad – Umbrella, Shut up and Drive, Don´t stop the music

r.2009 Rated R – Russian Roulette, Rude Boy, Te Amo

r.2010 Loud – Only Girl

 

RIHANNA