ELÁN

Nejúspěšnější rocková skupina v historii české a slovenské populární hudby vznikla sice již v roce 1969, ale profesionální kariéru nastoupila až o 12 let později, v roce 1981. Pak následoval start v podobě desky „Osmy svetadiel“ a za ní v rychlém sledu vycházela další alba, která neméně rychle mizela z pultů gramoprodejen. Ačkoliv se základní sestava po roce 1985 několikrát změnila, dvojice pilířů zůstávala.

Baskytarista Jožo Ráž společně s kytaristou Jano Balážem dále skládali hity jak na běžícím pásu a nezměnil na tom nic ani odchod hráče na klávesové nástroje Vašo Patejdla. Co album, to velkolepý úspěch, co album, to několik superpísniček. Snad i ti největší odpůrci skupiny znají hity “Stužková”, “Kočka”, “Neviem byť sám” nebo “Zaľubil sa chlapec”.

Po tvůrčí pauze na konci 90. tých let, způsobené především autonehodou Jožo Ráže, oslavila v roce 2001 kapela Elán dvacet let profesionální kariéry ve velkém stylu. Znovu se sešla dohromady a ohlásila přípravu nové desky. Vzápětí vyjela na turné, během něhož zavítala za krajany do USA, Kanady, Jihoafrické republiky a Austrálie. Potom následovala šňůra vyprodaných koncertů v Čechách, na Moravě i na Slovensku.


 

 

Odkazy: https://www.youtube.com/watch?v=-tlS86Ku69Q

                https://www.youtube.com/watch?v=rEQ5yQaxK_A

                https://www.youtube.com/watch?v=42lRXi2jd5w