Lucie Bílá

Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková (* 7. dubna 1966) je česká zpěvačka populární hudby a herečka, držitelka 13 Českých slavíků.

Narodila se ve středočeských Otvovicích. Hodiny zpěvu absolvovala již na Lidové škole umění (dnešní ZUŠ). Dříve, než se proslavila na poli showbyznysu, vyučila se dámskou krejčovou. První zkušenosti na hudebních pódiích získávala jako členka skupin Rock-Automat a Arakain, Vitacit.

V 80. letech si jí všiml producent Petr Hannig, vymyslel jí pseudonym Lucie Bílá a napsal jí písně Neposlušné tenisky a Horší než kluk. Pořádný úspěch ji teprve čekal v příštím desetiletí, kdy prošla nejznámějšími muzikály uváděnými v Česku (Les Misérables, Dracula, Krysař), vydala řadu sólových alb, podílela se na několika filmech (jako zpěvačka i jako herečka) a po několik let se pevně držela na výsluní popularity ve výroční anketě Český slavík.

V roce 1995 porodila příteli Petru Kratochvílovi syna Filipa, ale partnerství neudržela. Petr Kratochvíl ji opustil kvůli Pavlíně Babůrkové, vítězce Miss Československo 1992.

V roce 2002 se nakrátko provdala za hudebníka Stanislava Penka. Po rozvodu s ním nějakou dobu žila jen se svým synem Filipem. V roce 2006 se provdala podruhé, jejím manželem se stal muzikant Václav „Noid“ Bárta. Dne 1. září 2008 byl ale oficiálně oznámen jejich rozchod.

V roce 2010 se stala porotkyní v televizní show Česko Slovensko má talent, kterou od 29. srpna 2010 vysílala Prima TV a TV JOJ.

 

Zpívá o lásce, vztahu mezi mužem a ženou, porozumění apod.

Líbí se mi její texty písní, otevřenost a přímočarost.