Peneři Strýčka Homeboye (PSH)

 

Vznik skupiny: Pražská hip-hopová parta Peneři strýčka Homeboye vznikla roku 1993, kdy se Michal Opletal známější jako Orion, právem nazývaný otcem českého rapu, rozhodl založit svoji kapelu. Spolu s ním sestavu vytvořili ještě Vladimír Brož alias Wladimir 518 a DJ Richard.

Historie: Jejich prvním singlem, který se dokázal výrazněji prosadit je skladba Jižák, coververze písně Lesíka Hajdovského(Manželé).Opravdový úspěch však zaznamenalo až CD Repertoár z roku 2001. Na něm nalezneme veleúspěšný hit Praha, kde "Peneři" opěvují své rodné město. Na Repertoáru se producentsky podílel DJ Wich a své featuringy poskytl například LA4 či maďarská dvojka Ponsa a Azur. O tři roky později Ori vydává své sólové album Teritorium a o pár let později i jeho pokračování Teritorium II. V roce 2006 vydávají PSH druhé album Rap´n´roll a na pozici DJ Richieho střídá Mike Traffik. Album přineslo českému rapu songy jako Parket, Znova, Rok PSH nebo Klubový pravidla. Deska se od první hodně liší zvukem, což se připisuje především Trafforovi, Orion s Wláďou se však textem také posunuli dál. Na desku přispěli také Indy, Supercrooo, Čistychov a jako na první desce také LA4. V roce 2009 vyšla deska Zpátky do dnů-Best Of s doposavad největšími hlty. Zatím poslední deska nese název Epilog. Vydána byla v roce 2010 a obsahuje hity jak Všichni jsou už v Německu, Udělejte bordel, Pravda o PSH nebo Můj rap, můj svět. Na albu se opět podílejí i další čeští rapeři.

Orion: Papa Ori, Vorel, Mitch Bjukenen, Miky

Wladimir 518: W518, Wláďa Brož, X-Kmen

Mike Traffik: Mordor Traffor

 

Proč se mi líbí? Skupina PSH není jedinou hip-hopovou skupinou, kterou preferuji, ale mám rád i další autory tohoto kontroverzního žánru. Líbí se mi texty písní, charakter autorů, způsob vyjádření názoru a především vymyslet text téměř na cokoli.

 

Texty písní: Nejsou zrovna optimální pro běžné posluchače. Jsou tvrdé, místy vulgární a lehce perverzní. Ne však z důvodů perverznosti autorů, ale kvůli tomu, že je lze lehce využít v textech. Skupina zpívá téměř o všem a neupřednostňuje na svých albech jedno téma. Zpívají například o penězích (psh/vim  já: brácho, založ mi, bůra), aktuálním dění (orion feat. Supercrooo, kde domov můj: Na Karibiku serou racci na hlavu lidem jako Viktor Kožený), překvapivě lásce (psh, praha: hledám cíga co tam kluci pohodili a pouta abych jí moh spoutat snad upoutat sem snad uchylák ne-ne), ale třeba i o slávě (orion feat. Supercrooo, kde domov můj: Můj domov můj hrad moje vila to je to místo kde už každá byla)

 

Ukázka:

PSH: Vim já – píseň o prostředí v AZ quizu  

https://www.youtube.com/watch?v=_tmS_KLHIc8 

Kryštof Motl (Kvarta)