VISACÍ ZÁMEK

 
Visací zámek (též známí jako Visáči) je punková skupina, působící na české hudební scéně již od roku 1982, čímž je považována nejstarší českou punkovou legendu. Kapela hraje stále v původní sestavě už čtvrt století.

Zejména v počátcích svojí tvorby silně ovlivnila zvuk celé jedné generace kapel a názory celé jedné generace posluchačů. Hity jako Uniformy nebo Dopravní značky položily ideový základ moderního českého anarchopacifismu. Během 90. let se kapela ideově vzdálila původním anarchistickým ideálům a punkovému zvuku a myšlenkově se přiblížila spíše nihilismu a hudebně pak možná dřevnímu heavy-metalu. V současné době se kapela vrací k punkovým kořenům a snaží se získat přízeň další generace fanoušků a fanynek například hitem a videoklipem Známka punku, který uslyšíte za chvíli.

 

PUNK!

         Punk je hudební a životní styl. V angličtině toto slovo znamená výtržník, což je také menšina základní myšlenky celého hnutí. Punk jako hnutí vznikal v druhé polovině sedmdesátých let hlavně v Anglii. Punk nemá žádný jednotný ideový směr, nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, komunismu, rasové diskriminaci, politice, válčení, globalizaci, konvencím či komerci. Mnoho punkerů má blízko k anarchismu. Také se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace. Hnutí je obecně velmi tolerantní k měkkým drogám, hlavně marihuaně.

 

         Punková hudba se vrací k začátkům rock’n rollu, i když to tak většinou moc nevypadá. Hudba je většinou založena na primitivních akordech, na začátcích často hraných ještě neuvěřitelně falešně. Větší důraz se klade na texty skladeb, u skalnějších punkových kapel už jen na tom, aby se pobavili účinkující. Výsledný efekt se tedy může někdy zdát naprosto strašný. Dnešní Punk je již ,,měkčí“, melodičtější a celkově se přibližuje ostatní rockové hudbě.

 

Móda

Hlavním cílem punkerů bylo od počátku především šokovat ostatní. V počátcích u mnoha punkových skupin proto najdeme extravagantní oblečení což mělo provokovat ostatní. Později při vzniku neonacistické scény se punk dostal do pozice odpůrců nacismu.

Častými prvky oblečení jsou roztrhané jeansy, nášivky, placky, spínací špendlíky, stahováky, těžké boty, bunda křivák, nebo účes na číro.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZuYx_z9KU68