XINDL X 

 

Xindl X, vlastním jménem Ondřej Ládek, (* 16. srpna 1979, Praha) je český písničkář a scenárista.

V roce 2007 zvítězil s písní Mamut v soutěži Česko hledá písničku. V roce 2008 získal ocenění Autorská Porta za píseň Dysgrafik, na festivalu Zahrada zvítězil v písničkářské kategorii a v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz zvítězil s písní „Styky“ v kategorii pop. Jeho píseň „Anděl“ byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.

 

2. září 2008 vydal debutové album Návod ke čtení manuálu, za které získal nominaci na cenu České hudební akademie Anděl v kategorii folk a country.

 

Xindl X ve své hudbě kombinuje hiphopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají písňové texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď jako smysl pro ironii.

 

Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení David Landštof – bicí, Filip Markes – saxofon, Jan Cidlinský – baskytara, Dalibor Cidlinský jr. - klávesy, banjo, kytara

 

Pod svým skutečným jménem Ondřej Ládek působí také jako filmový a televizní scenárista. Je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem). Jedná se o spoluautora námětu seriálu Comeback a spoluautora scénářů k jeho prvním patnácti dílům. V roce 2007 zvítězil s písní Mamut v soutěži Česko hledá písničku. V roce 2008 získal ocenění Autorská Porta za píseň Dysgrafik, na festivalu Zahrada zvítězil v písničkářské kategorii a v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz zvítězil s písní „Styky“ v kategorii pop. Jeho píseň „Anděl“ byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.

 

2. září 2008 vydal debutové album Návod ke čtení manuálu, za které získal nominaci na cenu České hudební akademie Anděl v kategorii folk a country.

 

Xindl X ve své hudbě kombinuje hiphopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají písňové texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď jako smysl pro ironii.

 

Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení David Landštof – bicí, Filip Markes – saxofon, Jan Cidlinský – baskytara, Dalibor Cidlinský jr. - klávesy, banjo, kytara

 

Pod svým skutečným jménem Ondřej Ládek působí také jako filmový a televizní scenárista. Je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem). Jedná se o spoluautora námětu seriálu Comeback a spoluautora scénářů k jeho prvním patnácti dílům.

 

 

Ondřej Ládek se narodil 16 srpna 1979 a již od mala využíval písně k ventilování stresu. Proto nikoho ani nepřekvapili jeho studie na FAMU, po jejímž absolvování si našel místo u reklamní agentury. V roce 2007 stoupil na hudební scénu pod pseudonymem Xindl X a téměř okamžitě se dostal do podvědomí široké veřejnosti . Jeho osobitý přístup je postaven na snaze nalézt nový neokoukaný přístup českého šoubyznisu. Rapper s kytarou, jak by se mu dalo také říci staví na protest songách, v nichž kombinuje frázování hip hopu s prvky jazzu, folku a blues. Jak sám přiznává, hlavním pilířem jeho písní jsou texty, které zachycují jeho osobní pohled na svět a snaží se ho ironizovat.

 

Pokud náhodou nejste velkými fanoušky Woody Allena, nejspíš si nedáte jeho přezdívku Xindl X dohromady, s jedním jeho filmem, kde se postava Xindla X vyskytla. Původně si Ondřej Ládek chtěl říkat pouze Xindl, ovšem kamarádi do něho ryli, právě s Allenem a rapper Xindl X byl na světě. Na koncertech vystupuje buďto sólově nebo v doprovodu Roberta Švehla – bicí, Filipa Markese – saxofon, Filia Havlíčka – baskytara.

 

Mezi jeho velké hity se bez debaty zaručeně řadí Mamut, první kousek, jenž se dočkal i ocenění na prvním ročníku soutěže Česko hledá písničku. Posléze následoval Dysgrafik a všemi milovaný Anděl. Videoklip k písni Anděl se na hudební televizi óčko zařadil do nominace klip roku. Když se řekne Xindl X a Anděl, jsou všichni fanoušci doma, ale co když se řekne Xindl X a sitkom televize Nova Comeback? Krom propojení, kdy se ve videoklipu Anděl objevila Simona Babčáková a Marie Doležalová, nebo-li Simona a Saša, se Xindl X podílel i na scénáři k prvním patnácti epizodám Comebacku. Nezapomenutelný singl Tomi Paciho Vsákneš se do mě jako déšť či Krev, pop a slzy jsou původem s pera Ondřeje Ládka. Také otextoval a nahrál čtyři písně na hudbu Tomáše Poláka z MIG 21 k filmu Vy nám taky šéfe!

 

Xindl X vydal své debutové album 2. září 2008 pod názvem Návod ke čtení manuálu. Za zmínku stojí jeho nominace na cenu Anděl v kategorii nejlepší folk a country album. Zazněli na něm všechny hity, Mamutem počínaje a kousky jako Anděl a Dysgrafik konče.

 

 

Jaroslav Ládek je rapper s kytarou, který vystupuje pod pseudonymem Xindl X. Svou přezdívku Xindl X si Jaroslav Ládek vypůjčil od jedné postavy z filmu Woody Allena Hollywood Ending. Když Xindl X na svých koncertech nehraje sám na kytaru, tak ho doprovází jeho skupina ve složení: Robert Švehla – bicí, Filip Markes – saxofon, Filio Havlíček – baskytara.

 

Xindl X zasahuje do více hudebních stylů - Hip-Hop s folkem, jazz, blues… Mezi jeho nejúspěšnější písničky patří Anděl, se kterou se dostal na první příčky mnoha žebříčků. Dále pak písnička Mamut, se kterou zvítězil v prvním ročníku soutěže Česko hledá písničku.

Info

11. května, 2009

  

         V roce 2007 zvítězil se svým songem Mamut v Česko hledá písničku, vstoupil na hudební scénu pod uměleckým jménem Xindl X a našel si místo v reklamní agentuře. V roce 2008 vydal své první album pod názvem „Návod ke čtení manuálu“, za které získal nominaci na cenu Anděl v kategorii folk a country roku.

         Jeho nejúspěšnější písně se jmenují Anděl a Mamut. Ve svých písních kombinuje hiphopové fázování s folkem, jazzem a blues. A jeho texty zachycují jeho osobní pohled na svět, snaží se je ironizovat.