Cranberries

The Cranberries je irská hudební skupina, která vznikla roku 1990, a jejími členy byli Michael Hogan (baskytara), Noel Hogan (kytara), Fergal Lawler (bicí) a Dolores O'Riordan (zpěv). Po U2 je to druhá vůbec nejúspěšnější irská skupina. Slávu si získala svým originálním zvukem, který mísí prvky rocku, postpunku a poprocku. Typický je pro ni hlasový projev zpěvačky, kde se nezapaře irský folklór. Mezi nejznámější písně patří bezpochyby „Zombie“, „Dreams“, „Salvation“ nebo „Linger“. Po rozpadu skupiny se její členové věnují svým sólovým projektům.

 

Texty skupiny bývají často zaměřené protibritsky, vzhledem k existenci Severního Irska a vleklého konfliktu zde probíhajícího

Počátkyà

Skupina vznikla v roce 1989, kdy zakládajícími členy byli všichni členové kromě toho nejdůležitějšího, Dolores O' Riordan. Před ní zaujímal místo zpěváka Niall, který tam ale vydržel pouhých pár měsíců. Skupina se proto rozhodla udělat konkurz, kde se poprvé objevila šestnáctiletá Dolores. Skupina byla ohromena tím, že někdo malý může mít takhle silný hlas. Zajímavostí je, že Dolores zpívala jejich první hit, píseň „Linger“, kterou složila noc před konkurzem. A bylo rozhodnuto - kapela měla novou zpěvačku, která se pro skupinu stala hnacím motorem.

Již po několika měsících vydali  300 kopií svého prvního  alba Nothing Left At All, které bylo po několika dnech v místních obchodech rozebráno. Po tomto úspěchu si kapela změnila název na The Cranberries a začala pracovat na ukázkové kazetě pro hudební vydavatelství. Rozeslali ji všem nahrávacím společnostem, o kterých kdy slyšeli. Nakonec podepsali smlouvu se společností Island Records. V roce 1991 začali v Londýně nahrávat album Uncertain. Na něm byly umístěny první verze skladeb „Dreams“, „Linger“ a „Put Me Down“. Album nedopadlo v Anglii vůbec dobře a v anglických časopisech bylo odsouzeno.

Po tomto neúspěchu Dolores trpěla neustálými depresemi, protože skupina byla označována dokonce jako druhořadá. The Cranberries si tedy našli nového manažera (Geoff Travis) a v Dublinu v roce 1992 nahráli své debutové album Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?, i toto album bylo v Anglii kritizováno, ale i přesto se Cranberries vydali v roce 1993 na turné. Po Británii s kapelou Belly, po Evropě s Hothouse Flowers a po Americe s The a Suede. Hlavně turné po Americe bylo velice úspěšné. Do Irska se vrátili jako hvězdy. Po americkém úspěchu začalo album stoupat i v britských a evropských hitparádách. Jejich prvními hity byly „Linger“ a „Dreams“.

The Cranberries se za dobu svého působení staly jednou z nejúspěšnějších rockových skupin 90.let.

Koncem roku 2009 se The Cranberries opět sešli na novém turné a ohlásili tak společný návrat, přičemž začátkem roku 2010 ohlásili přípravu na natáčení nové desky.

Alba à

    * 1993: Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?

    * 1994: No Need to Argue

    * 1996: To the Faithful Departed

    * 1999: Bury the Hatchet

    * 2001: Wake Up and Smell the Coffee