EMINEM

Marshall Bruce Mathers III narozen 17.10.1972 spíše známý jako Eminem je americký rapper, hudební producent, herec a zakladatel nahrávací společnosti Shady Records. Také je členem detroitské skupiny D12. Jeho hudební kariéra mu vynesla jedenáct prestižních hudebních cen Grammy a v roce 2002 i cenu Akademie za nejlepší píseň, a to "Lose Yourself" z jeho filmu "8. Míle". Jeho nejúspěšnějšími alby jsou: The Marshall Mathers LP (2000) a The Eminem Show (2002), kterých se dohromady prodalo okolo 40 milionů kusů celosvětově. Jeho největšími hity pak jsou písně: Lose Yourself, Crack a Bottle (ft. Dr. Dre a 50 Cent), Not Afraid a Love The Way You Lie (ft. Rihanna).

Eminem se narodil v Saint Joseph ve státě Missouri v USA. Eminemův otec Marshall Mathers Junior opustil jeho matku Debbie Mathers-Briggs, když Eminemovi bylo 15 měsíců. Většinu dětství strávil stěhováním tam a zpět mezi Saint Joseph a okolím Detroitu v Michiganu. Z toho důvodu často střídal školy a měl tak problémy s hledáním přátel. Stával se také obětí šikany, jak ostatně popisuje v písni „Brain Damage“.

O rap se zajímal už jako dítě a vystupovat začal už ve čtrnácti letech, později se skupinou Soul Intent. V roce 1996 vydal svoje první nezávislé album Infinite, následované albem The Slim Shady EP v roce 1997. Hip hopová scéna si ho oblíbila pro jeho ojedinělý, komixový styl a také pro to, že je bílý.

Říká se, že Dr. Dre našel Eminemovo demo na zemi v garáži Jimmyho Iovinea, hudebního ředitele vydavatelství Interscope. Tohle demo sice Dr. Dre nepřesvědčilo, ale když Eminem získal druhé místo na Rap Olympics (rapová olympiáda) v roce 1997, Dr. Dre souhlasil se smlouvou.

Pod křídly vydavatelství Interscope vydal Eminem další album, The Slim Shady LP, které se stalo jednou z nejpopulárnějších nahrávek roku a bylo třikrát platinové.

Album The Marshall Mathers LP bylo vydáno v květnu 2000 a rychle se ho prodalo přes 2 miliony kopií. Singl z tohoto alba, „The Real Slim Shady“, vyvolal rozruch tím, jak si Eminem dělal legraci z různých celebrit (Christina Aguilera, Will Smith,Britney Spears a další) a pomlouval je. V jiném singlu jménem „Stan“, vypráví Eminem příběh o jeho fanouškovi, který je jím tak posedlý, že nakonec kvůli tomu, že mu Eminem neodpověděl včas na dopis, zabije sebe i svou těhotnou přítelkyni, podle vzoru jedné z písní na The Slim Shady LP.

O dva roky později vyšlo album The Eminem Show, jež mu přineslo další cenu Grammy. Hlavním tématem alba je jeho vztah k dceři Hailie, která s ním „rapovala“ v písni My Dad’s Gone Crazy.

Roku 2004 vydal Eminem album Encore.

Na začátku léta roku 2009 vyšlo po dlouhé době nové album Relapse, ve kterém se autor vyjadřuje především o své drogové závislosti z nedávné minulosti v skutku pochmurném až morbidním stylu. Album prakticky celé produkoval Dr. Dre, až na singl „Beautiful“, který si Eminem produkoval sám. Jediní rappeři doprovázející Eminema na albu jsou Dr. Dre a 50 Cent. Relapse má být také dvoudílné album, jehož druhá část měla vyjít na konci roku 2009, ale byla odsunuta na rok 2010.

V červnu 2010 Eminem vydává album Recovery, ve kterém se omlouvá za předchozí album Relapse.

 

Alba:

Relapse

The Eminem Show

Encore

Recovery

8 mile

The Marshall Mothers

Songy:

Lose Yourself

Love The Way You Lie