The Offspring

 

The Offspring je americká punk rocková hudební skupina založená roku 1984. Po mnoha personálních změnách se její složení ustálilo na čtveřici Bryan "Dexter" Holland (kytara, zpěv), Noodles (kytara a vedlejší vokály), Greg Kriesel (basová kytara a vedlejší vokály) a Pete Parada (bicí).

Poprvé dosáhli velkého komerčního úspěchu deskou Smash z roku 1994. Jejich další tři alba Ixnay On The Hombre, Americana a Conspiracy Of One obdržela platinové certifikace. Prodali více než 32 milionů alb, čímž se stali nejprodávanější punk-rockovou skupinou v historii.

Patřili mezi hlavní hvězdy festivalu Rock for People 2008, kde představili i několik písní z nové desky Rise And Fall, Rage And Grace. Na post druhého doprovodného kytaristy byl dosazen Warren Fitzgerald, který, jako neoficiální člen, v kapele v současné době působí.

Historie

Začátky

Na střední škole v Orange County se třídní premiant Bryan Holland a Greg Kriesel rozhodnou založit kapelu Manic Subsidal. O rok později si Manic Subsidal zvou do kapely Kevina „Noodlese“ Wassermanna. S odstupem času oba původní členové přiznávají, že velkou roli v přijetí Noodlese hrál fakt, že v té době už mohl bez problémů zkupovat alkoholické nápoje. Jako zkušebnu si vybrali garáž v domě Krieselových rodičů. Koncem roku 1985 měli první vystoupení v Santa Cruz a v San Francisku. V roce 1986 si kapela mění název na The Offspring. Vydávají 1000 kopií singlu „I‘ll Be Waiting“ u vydavatelství Black records. V tomto roce do kapely přichází šestnáctiletý bubeník Ron Welty. Nahrazuje tak starého bubeníka, který z The Offspring odešel kvůli škole.

Změna vydavatelství a první album

Roku 1989 mění The Offspring vydavatelství z Black records na Nemesis a spolu s manažerem Thomem Wilsonem vydávají své debutové album The Offspring kterého se prodalo asi 3000 kopií. V roce 1991 vydávají EP „Baghdad“ a nahrávají song „Take It Like a Man” pro kompilaci „The Big One“ časopisu Flipside. V roce 1992 Přestupují k Epitaph records a nahrávají u něj své druhé album s názvem Ignition, kterého se po světě prodalo na milion kusů. Mezi roky 1993 a 1994 kapela vystoupí na několika turné v USA, a také doprovází skupinu NOFX na jejich turné po Evropě jako předkapela.

Nástup na světovou scénu

Roku 1994 vydávají The Offspring jejich třetí řadové album s názvem Smash. Album je označováno jako fenomén a v čele s písničkami jako „Gotta Get Away“, „Self Esteem“ a „Come Out and Play (Keep ‘Em Separated)“ drtí většinu světových hitparád. Prodá se víc jak 11 milionů kopií. „Come Out and Play“ se stává hitem MTV #1. Album se umístí na žebříčku TOP 200 na čtvrtém místě. V roce 1995 zakládají Dexter a Greg K vydavatelství Nitro records. The Offspring dělají cover verzi písničky „Smash It Up” od Damned, která je později použita do soundtracku k filmu Batman. Tento soundtrack bývá označován jako vůbec nejlépe prodávaný soundtrack v historii. V únoru 1997 vydávají The Offspring u Columbia records další album s názvem Ixnay On The Hombre v čele s písničkami jako „All I Want“, „I Choose“ a „Gone Away“. Prodá se víc jak 3 miliony kopií a skupina se s ním umístí na žebříčku 200 nejlepších alb na devátém místě.

Americana

V roce 1998 se na internetu objevil singl Pretty Fly z ještě nevydaného alba Americana. Během deseti týdnů si jí stáhlo 22 milionů lidí a umísťila se tak na prvním místě v žebříčku nejlepších, pirátsky šířených písní časopisu Rolling Stone. Americana byla vydána v listopadu a okamžitě pokořuje všechny obchodní rekordy. Prodalo se víc jak 10 milionů výlisků (také díky klipu k písničce Pretty Fly, který uveřejnila MTV). Jako nejlepší písničky z tohoto alba bývají zmiňovány „Why Don‘t You Get a Job?“, „The Kids Aren‘t Alright“ a „She‘s Got Issues“. V roce 1999 se skupina vydala na turné, na kterém mimo jiné navštívila festival Woodstock a Reading/Leads festival v Británii. Na svém turné se zastavila například ještě v Japonsku a Austrálii.

Studiová alba

 

  • https://www.youtube.com/watch?v=2r7KrDHo0wE&feature=BF&list=QL&index=3