NIGHTWISH 

 
            Skupinu Nightwish, pocházející z finského městečka Kitee, založil roku 1996 klávesák a skladatel Tuomas Holopainen s vizí tvořit vlastní hudbu. Napsal píseň "Nightwish",požádal o spolupráci své dva přátele ,zpěvačku Tarju Turunen a kytaristu Emppu Vuorinena,a v této sestavě nahráli téhož roku tří-skladbové demo, pojmenované po první písni jednoduše "Nightwish".Kapela si nakonec nechala tento název i jako jméno kapely.

            Co se hudebního stylu týče, jejich hudba by se dala nazvat jako symfonický metal, ale kapela sama o sobě tvrdí: "Hrajeme melodický heavy-metal."

            Rok po jejich založení přibírají do kapely bubeníka Jukku Nevalainena a vydávají své debutové album pod názvem Angels Fall First, které se umístil v první desítce finské prodejnosti. V roce 1998 kapela přibírá do sestavy ještě baskytaristu Samiho a na trh přichází veleúspěšná deska Oceanborn,se kterou skupina vyráží na své první evropské turn            Rok 2000 je ve znamení nového alba Wishmaster se kterým kapela vyráží na daůší turné a podívá se kromě rodného Finska také do Jižní Ameriky a také do Kanady.
 
            V květnu 2002 vychází velmi úspěšné cd Century Child, kterého se za dva týdny prodalo na 30 000 kopií. Skupina se díky němu poprvé dostává na první příčky finských tabulek singlů a alb.Deska slaví stejné úspěchy ovšem i v zahraničí - například v Německu se vyšplhala až na 5. místo.
 
            O dva roky později (2004), natočili album Once, které bylo všeobecně považováno za jakýsi mezník v historii kapely.V květnu Nightwish vyráží na „Once World Tour“, které bylo zatím také největším v jejich historii. Během tohoto turné stihlli odehrát na 150 koncertů po celém světě,navštívili i Austrálii, Japonsko, Řecko či Polsko, a nezapomněli dokonce ani na naší republičku, kde se prezentovali na metalovém festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích.
I přes velký úspěch však turné neskončilo příliš vesele. Album totiž nebylo mezníkem pouze v hudební historii kapely,ale také v té personální; Po posledním koncertě, 21.10.2005 v Hartwall Areeně v Helsinkách, obdržela zpěvačka Tarja od zbývajících členů skupiny dopis, ve kterém jí oznámili, že už ji ve skupině nadále nechtějí ,kvůli jejímu přístupu jak ke skupině samotné, tak k fanouškům.

            Následující rok nebyl pro nikoho příliš veselým.Tarja se vydala na svou sólovou kariéru a začala se konečně plně věnovat opeře a zbytek kapely si dal chvíli pauzu. Když se tak stalo, mužské osazenstvo se znovu sešlo, aby prodiskutovali, jak to bude s kapelou dál. Skončit nechtěli a tak se dali do hledání nové zpěvačky. Šanci měla každá, která zaslala demo. Kapela vůbec nelpěla na zkušenostech v show businessu či klasicky školeném zpěvu, jakým vládla Tarja.
...A tak hledali a mezitím se dali do skládání nového materiálu pro chystané CD.

            Nakonec,po více jak roce hledání,stresu,dotěrných novinářů,nejrozličnějších spekulací a tvrdé práci na písních pro nové album,Finové ale přeci jenom našli,co hledali; tou vyvolenou se stala usměvavá švédská zpěvačka Anette Olzon.

            V tomto složení tedy Nightwish nahráli své nové, zatím poslední, album s názvem "Dark Passion Play", z něhož veškeré utržené finance byli věnovány dětskému domovu.
 
            Kapela nahrála dohromady 6 CD, natočila 5 DVD a vydala 3 knížky.


 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GdWhlo9b9zg

 

https://www.youtube.com/watch?v=80kOBeMEm2I

 

https://www.youtube.com/watch?v=iTif4koVr7M

 

https://www.youtube.com/watch?v=hTdhXxxWREo&feature=related

 

 

 

Marco H