Alton Glenn Miller (1. března 1904, Clarinda, Iowa – zřejmě 15. prosince 1944), byl americký jazzový hudebník, kapelník a pozounista, pozdější významný kapelník big bandu swingové éry. Mezi lety 1939 a 1942 byly jeho desky jedněmi z nejlépe prodávaných. Mezi Millerovy nejznámější nahrávky patří jazzové standardy In the Mood, Tuxedo Junction, Chattanooga Choo Choo, Měsíční serenáda, Little Brown Jug, American Patrol, Elmer's Tune, A String Of Pearls a Pennsylvania 6-5000. Jeho letoun zmizel beze stop během 2. světové války za špatného počasí při letu do Francie, kam jel bavit americké vojáky. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.

 

Narodil se v Clarindě v Iowě 1. března 1904. Na základní školu chodil v North Platte v Nebrasce. V roce 1915 se jeho rodina přestěhovala do Grant City v Missouri. Někdy v té době dostal svůj první pozoun a hrál pak v městském orchestru. V roce 1918 se rodina stěhovala znovu, tentokrát do Fort Morganu v Coloradu, kde navštěvoval střední školu. Během posledního ročníku se velmi zajímat o nový hudební styl, kterému se říkalo "dance band music". Tato hudba se mu líbila natolik, že se spolu s několika svými spolužáky rozhodl postavit vlastní kapelu. V té době v roce 1921 odmaturoval a rozhodl se, že jako hudebník bude živit. V roce 1923 začal studovat na University of Colorado at BoulderTři z pěti zkoušek v semestru však neudělal, školu musel opustit a rozhodl se soustředit na svou kariéru profesionálního muzikanta. Později studoval komponistickou Schillingerovu techniku u Josepha Schillingera, který prý pomohl Millerovi stvořit tzv. "Millerův zvuk", a pod jehož silným vlivem sám složil to, co se mělo stát jeho poznávací znělkou, "Měsíční serenáda."

V roce 1926 odjel na turné s několika skupinami a dostal dobré místo u skupiny Bena Pollacka v Los Angeles. Během práce u Pollacka měl možnost napsat několik svých vlastních hudebních aranžmá. V roce 1928, kdy band přijel do New Yorku, nechal poslat pro svou univerzitní lásku, Helen Burgerovou, kterou si následně vzal. V roce 1930 byl členem orchestru Reda Nicholse a díky němu hrál v orchestřišti dvou představení na Broadwayi, Strike Up the Band a Girl Crazy.V listopadu 1929 jej najmul originální zpěvák jménem Red McKenzie pro své dvě desky, které jsou nyní považovány za jazzovou klasiku: "Hello, Lola" a "If I Could Be With You One Hour Tonight". "Nejenže byly [dvě písně, které nahrál Miller] považovány za velká hudební díla, ale také se staly jedním z průlomů v tom, že běloši hrají dohromady s černochy."V polovině 30. let také pracoval jako pozounista a aranžér u The Dorsey Brothers, osudem pronásledovaného orchestruu.V roce 1935 dal dohromady americký orchestr pro britského šéfa bandu Raye Noblea, sestavil aranžmá pro hlavní klarinet klarinet se čtyřmi saxofony, které se nakonec stalo klíčovou hudební melodií jeho vlastního big bandu. Mezi členy jeho Noble bandu byli budoucí vedoucí bandu Claude Thornhill, Bud Freeman anebo Charlie Spivak.Sestavil několik hudebních aranžmá, než postavil první svůj vlastní band v roce 1937. Tomu se ale nepodařilo výrazně odlišit od jiných podobných své éry a nakonec se rozpadl.

 

Znechuceně se vrátil do New Yorku. uvědomoval si, že potřeboval vymyslet zcela jedinečný zvuk a rozhodl se, že klarinet bude hrát melodickou linku spolu s tenorsaxofonem na stejnou notu a ladit v jediné oktávě se třemi dalšími saxofony. George Simon pro něj objevil saxofonistu jménem Wilbur Schwartz, kterého najal, ale namísto saxofonu jej nechal hrát hlavní klarinet. "Willieho tón a způsob hry, plný a bohatý, se tak lišil, že nikdo z Millerových pozdějších napodobitelů nedokázal přesně reprodukovat Millerův zvuk." [Simon 122] Se svou novátorskou zvukovou kombinací slavil jeho band úspěchy. Nebyl prvním, kdo podobný styl zkoušel, ale dovedl ho k největší dokonalosti a učinil z něj klíč celého svého repertoáru.

V září 1938 Orchestr Glenna Millera začal nahrávat u pobočky RCA Victor Bluebird Records. Na jaře 1939 měl štěstí se štací u Meadowbrook Ballroom v Cedar Grove v New Jersey a ještě více v kasinu Glen Island v New Rochelle v New Yorku. Představeními v Glen Islandu začala hvězda bandu stoupat a orchestr se postuně stal velmi oblíbeným V roce 1939 časopis Time poznamenal: "Z těch 12 až 24 desek v každém z 300 tisíc jukeboxů v USA jsou obvykle dva až šest od Glenna Millera." Byly to rekordně populární nahrávky jako "Tuxedo Junction", která se prodala během prvního týdne v 115,000 kopiích. Úspěch roku 1935 vyvrcholil koncertem Millerova bandu v Carnegie Hall 6. října, kam publikum přitáhli i Paul Whiteman, Benny Goodman, a Fred Waring.

V letech 1939 až 1942 Orchestr Glenna Millera třikrát týdně účinkoval v reklamě na cigarety Chesterfield. 10. února 1942, RCA Victor Millereovi věnoval první zlatou desku za "Chattanooga Choo-Choo", "Chattanooga Choo Choo" hrál Millerův orchestr se svými zpěváky Gordonem "Texem" Benekem, Paulou Kelly a vokální skupinou The Modernaires.

V roce 1942, na vrcholu své civilní kariéry se rozhodl, že by mohl lépe sloužit těm, kteří nosí uniformy tak, že se přihlasil do služeb americké armády. Ve věku 38 let byl příliš starý na to, aby byl povolán k vojenské službě a tak nejdříve pracoval jako dobrovolník pro Námořnictv USA, ale řekli mu, že jeho služby nepotřebují.Poté v srpnu 1942 napsal brigádnímu generálovi Charlesu Youngovi. Přesvědčoval americké válečné letectvo, aby jej přijalo a mohl tak jeho vlastními slovy " dostat na starost modernizovaný armádní band." Když byl do armády přijat, jeho civilní orchestr sehrál svůj poslední koncert v Passaicu v New Jersey 27. září 1942.

15. prosince 1944 měl Miller, nyní již major, letět ze Spojeného království do Paříže hrát pro vojáky, kteří ji nedlouho předtím osvobodili. Jeho letoun odlétl ze základny RAF Twinwood Farm v Claphamu v hrabství Bedfordshire, ale zmizelo nad kanálem La Manche.Jeho tělesné ostatky ani vrak jeho letounu nebyly nikdy nalezeny.

Jeho pozůstalost v roce 1946 povolila zřízení oficiálního "bandu duchů" Glenn Millera. Tento band vedl Tex Beneke, předtím hlavní saxofonista a zpěvák civilního bandu. Vypadal podobně jako Army Air Force Band: měl velkou smyčcovou sekcii.Oficiální veřejná premiéra se uskutečnila v broadwayském Capitol Theatre, kde král tři týdny od 24. ledna 1946.

V roce 1953 Anthony Mann natočil pro Universal Pictures film The Glenn Miller Story s Jamesem Stewartem a June Allyson. Tento zbeletrizovaný biografický film si získal velký úspěch a popularitu. Millerova matka o filmu řekla, že herec James Stewart 'nebyl tak pohledný jako můj syn'.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • The Nearness of You
 • Yester Thoughts
 • Měsíční serenáda
 • Wishing (Will Make It So)
 • Sunrise Serenade
 • Runnin' Wild
 • Stairway to the Stars
 • Moon Love
 • Pennsylvania 6-5000
 • I've Got a Gal In Kalamazoo
 • Tuxedo Junction
 • String of Pearls
 • Over the Rainbow
 • My Isle of Golden Dreams
 • In the Mood
 • Indian Summer
 • Gaucho Serenade
 • When You Wish Upon a Star
 • Say "Si Si" (Para Vigo Me Voy)
 • Stardust
 • Fools Rush In
 • Danny Boy
 • Imagination
 • Long Ago (and Far Away) with Johnny Desmond (aranžmá Norman Leyden)
 • People Will Say We're In Love with Johnny Desmond (aranžmá Norman Leyden)
 • Flying Home (aranžmá Steve Steck)
 • Mission to Moscow (Mel Powell)

 

 

 

 

                                                                                                                Petr Smolák 1.B

GLEN MILLER